XOD

Uživatelský avatar
Swat
Příspěvky: 31
Registrován: 31 pro 2018, 01:02
Reputation: 0

XOD

Příspěvek od Swat » 03 led 2019, 18:57

XOD (čte se zod) je další jazyk pro arduino, v němž se programuje v grafickém prostředí. Jsem v něm naprostý začátečník a prostě se mi na první pohled zalíbil, tak bych rád, kdyby se tu našlo aspoň pár dalších nadšenců :) . Stránky tvůrců ke stažení prostředí jsou https://xod.io/, ale nejvíc jsem se dozvěděl ze dvou (zatím) videí na youtube https://www.youtube.com/watch?v=L_FkrZTduVc a https://www.youtube.com/watch?v=vuYet9v67oo. Ten chlapík je, podle mne, klasa, ukazuje a vysvětluje na konkrétních příkladech a zapojeních (střídá program a realitu), zpočátku triviálních (sledování teploty a vlhkosti) a postupně "obdaří inteligencí" dvoukolového robotka, který pak pobíhá po zemi jako ty robotické vysavače :D . Na příkladu součástky trojbarevné RGB LED, pro kterou nebyl žádný "node", ukazuje, jak udělat nový node z již dostupných, tedy z node pro jednobarevné ledky. Pokud přežijete na začátku asi 3,5 minuty obecnějšího pokecu (celý 1. díl má asi 50 minut), myslím, že pana učitele pochválíte taky a budete se těšit na další díl. Z mé zkušenosti je dobré si to "simultánně" s výkladem zkoušet na vlastním zapojení. Taky jsem si funkčnost odzkoušel na orig. arduinu mega 2560 a klonu UNO, obojí bylo ok, horší to je na klonu NANO, tam se programu vůbec nepovedlo spojit (zkouší to 10x), takže upload se neudělal. Přitom toto UNO jsem v pohodě (i pak) uploadoval z "normálního" IDE. Kdo má možnost to testnout, budu rád za informaci!
Swat

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: XOD

Příspěvek od pavel1tu » 03 led 2019, 20:50

Dle mne budeš zcela závislý na knihovnách, které oni do jazyku vloží ...

Ale ideální pro děti a začátečníky, už to instaluji a o víkendu testnu mladého, jak mu to půjde ...
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: XOD

Příspěvek od jankop » 03 led 2019, 21:05

Vypadá to moc pěkně zpracovaný, je dobré o tom vědět. Zajímala by mě efektivita kódu, v tomto směru tomu moc nevěřím. Opustil jsem assembler a tyhle, byť nádherný omalovánky, by byly dalším krokem od reality. Pro někoho to určitě může mít význam, ale pokud se tato platforma pořádně nerozšíří, tak zemře.

Uživatelský avatar
Swat
Příspěvky: 31
Registrován: 31 pro 2018, 01:02
Reputation: 0

Re: XOD

Příspěvek od Swat » 03 led 2019, 21:44

Výborně, chlapi, testujte :D ! S efektivitou je to zatím dost nahnutý, odpovídající kód je mnohem větší, než dělá textový IDE. Věřím, že na tom ještě chytří lidé makají, ale přiznám se, že mně to moc nevadí, vždycky jsem miloval grafiku (GUI) a dokonce jsem kdysi na čemsi "spoluautořil" :D .
Swat

Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: XOD

Příspěvek od Axamith » 04 led 2019, 06:41

V době, kdy jsem dělával webovky ručním datlováním kódu (- 10 let) byly např. ve Worku exporty do html. Jo, fungovalo to, ale kód strašnej a datová objemnost jak pátrací balón. A bez jakékoliv kontroly nad kódem.
V současnosti se z "programátorů" stávají lepiči kódu a uživatelé generovacích aplikací. XOD je hezky zpracovaný, musí za tím stát spousta práce, ale na opravdové programování to asi nebude. Zvláště u Arduina, kde je potřeba šetřit s velikostí kódu.

petan
Příspěvky: 358
Registrován: 23 črc 2017, 10:19
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: XOD

Příspěvek od petan » 04 led 2019, 18:11

Axamith - Ono podobně to je i s Arduino IDE. Už samotné Arduino spočívá ušetření práce psaním zdlouhavého kódu - jeden řádek kódu programu se přeloží někde v pozadí třeba neefektivně. Když napíše knihovnu nějakej vocas, tak to může být taky problém.

Problém v těchto tvořítkách programu je, že jakmile se chce člověk oprostit od předpřipravených kostiček tak má problém. Ne, že by to nešlo napsat třeba "ručně", ale když člověk skládá celou dobu čtverečky, těžko napíše kloudnej řádek kódu.

Jak říkáš...lepiči kódu. Stačí si projet značnou část fóra :D

petan
Příspěvky: 358
Registrován: 23 črc 2017, 10:19
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: XOD

Příspěvek od petan » 04 led 2019, 18:49

Tím samozřejmě nikterak tento a podobné nástroje nezatracuju! Určitě mají své místo a pokud někdo chce spíchnout jeden, dva programy, tak se to může hodit. Ale bral bych to jako odrazový můstek před skutečným programováním. Spíš jen takové učení aloritmizace apod...
Samozřejmě, není potřeba se učit psát v assembleru, ale najít nějaký to rozumný rozmezí. Někomu vyhovuje Arduino, někdo si to napíše v čistím C, někdo jde do asm.

Sám jsem dřív zkoušel nějaký věci v Petrovi. Něco (3D grafika) byla na vytvoření jednoduchá, ale jakmile chtěl člověk napsat nějakej složitější vzorec, tak se uklikal :D

Uživatelský avatar
Swat
Příspěvky: 31
Registrován: 31 pro 2018, 01:02
Reputation: 0

Re: XOD

Příspěvek od Swat » 04 led 2019, 21:46

to petan: Já bych to, s trochou nadsázky, nazval sofistikovaný flow chart :D . Můžeš si na tom prakticky "namalovat" vývojový diagram programu, klikneš a dozvíš se všechny parametry součástek (včetně těch tzv. virtuálních), které jsi ty, nebo jiný autor nastavil při vývoji. Prostě dokonalý komfort. Zkus se stejně rychle orientovat v rozsáhlém zdrojáku v IDE :)

Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 778
Registrován: 07 bře 2018, 11:22
Reputation: 0

Re: XOD

Příspěvek od gilhad » 05 led 2019, 09:54

Jako pro zacatky asi hezky, ale ja od Arduino IDE presel ke kombinaci VIM+MAKE a lebedim si.

Nevim, jak bych v tomhle zvladal projekty o tisicich radku na soubor, ve vimu levou zadni ... ale neni to pro kazdeho, kazdy si musi najit svou cestu

Uživatelský avatar
Swat
Příspěvky: 31
Registrován: 31 pro 2018, 01:02
Reputation: 0

Re: XOD

Příspěvek od Swat » 05 led 2019, 16:42

to gilhad: po přečtení Tvého blogu (mimochodem, nemáš po roce v šuplíku pokračování?), jsem dalek toho Ti oponovat :D

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti