IR obstacle senzor + solár 6 v

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: IR obstacle senzor + solár 6 v

Příspěvek od pavel1tu » 08 říj 2018, 18:04

Tak v rychlesti:
1) problém je s tím tvým snímačem - hledal jsem dost dlouho, ale pravděpodobně žere (trvale) něco mezi 600mA a 1A - je požadovám 1A zdroj

Řešení -
1) měřit jednou za nějakou dobu - třeba 1x za 5min po dobu par sekund
2) napájet tu destičku jen při měření - pomocí tranzistoru jako to dělá astromik děkuji 8-) - zde spíná servo - předělat to na spínání té destičky - prostě vzít jen ten nápad s mosfetem (ale použil bych 1N6660 třeba)
3) arduino uspávat jen pokud použiješ nějaké menší než UNO a odpářeš z něj LED která svítí když arduino běží atd. - hledat Lowpower arduino

Taky máš kod (vyzkoušeno na UNO, PRO (5V verze), NANO (5V verze).
ZDE je knihovna LOWPOWER

Co to dělá:
smyčka FOR .... - každou smyčku to 8s spí (více nelze), pokud dáš i<10 bude to spát 80s
pak se to probudí, nahodí OUT 9 (můžeš jakýkoliv) na log.1 - tady se připojí ten MOSFET a tím se zapne napájení pro destičku
pak se 1s čeká až se destička vzpamatuje
pak proběhne tvoje měření
pak se destička odpojí od napájení

je nutno dodělat 2 podmínky
- že když není pošta, bude se arduino i destička uspávat a nebude signalizace přítomnosti pošty
- když to zjistí poštu - tak ve druhé smyčce se NEBUDE uspávat arduino, bude se signalizovat řítomnost pošty, ale OPĚT se bude vypínat napájení destičky na danou dobu a jen jednou za čas se zapne a změří jestli pošta nezmizela

Ta destička je totiž s těmi 4mi snímači největší žrout energie
Jinak bych nechal vše jak máš a nic po HW stránce nepředělával (solar atd.)

Kód: Vybrat vše


#include "LowPower.h"

void setup()
{
  pinMode(9, OUTPUT);
}

void loop() 
{
 // sleep for 3 x XX seconds (dopln i<XX - násobky 8s spánky)
 for(int i=0; i<1; i++) {
                        // ATmega328P, ATmega168
                        LowPower.idle(SLEEP_8S, ADC_OFF, TIMER2_OFF, TIMER1_OFF, TIMER0_OFF, SPI_OFF, USART0_OFF, TWI_OFF);
                        }

  digitalWrite(9, HIGH);   //sepneme napájení pro IR snímač
  delay(1000);                       // počkáme až se zotaví - možno odladit na menší hodnotu

 // ZDE umísti měření zda je pošta
  
  digitalWrite(9, LOW); // vypneme napájení pro IR snímač - program skočí na začátek LOOP

  
}
Doufám že z toho něco pochopíš, píšu to ve fofru.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: IR obstacle senzor + solár 6 v

Příspěvek od Axamith » 09 říj 2018, 07:15

pavel1tu píše:
08 říj 2018, 18:04
. . .
3) arduino uspávat jen pokud použiješ nějaké menší než UNO a odpářeš z něj LED která svítí když arduino běží atd. - hledat Lowpower arduino

. . .
Pokud se spokojíš s napájením 3,3V, můžeš odpárat i napěťový regulátor a v režimu hlubokého spánku se u Arduina Pro mini dostaneš na hranici 4 uA. Odzkoušeno praxí.

simon weber
Příspěvky: 7
Registrován: 05 říj 2018, 19:13
Reputation: 0

Re: IR obstacle senzor + solár 6 v

Příspěvek od simon weber » 11 říj 2018, 19:21

vďaka za veľmi skorú odpoveď... myslím, že mi to dáva zmysel, no niektoré veci sú pre mňa úplne nové,. budem skúšať, dokým to nerozbehnem...

Práve dnes mi prišlo Nano, tak sa môžem do toho pustiť...

vzhľadom k tomu že ten snímač žerie viac ako má, nechám ho na troch snímačoch, ...

a k prebudeniu a uspávaniu arduina, by sa dal použiť možno aj malý snímač/spínač na otvore do schránky, keď sa vloží Pošta...
systém sa zopne po vhodení pošty /otvoria sa front dvierka/ a snímať bude dokým sa pošta nevyberie...

každopádne idem do toho a budem informovať o priebehu..

Dakujem !

simon weber
Příspěvky: 7
Registrován: 05 říj 2018, 19:13
Reputation: 0

Re: IR obstacle senzor + solár 6 v

Příspěvek od simon weber » 07 úno 2019, 21:43

Dobrý večer Pavel1tu, pred pár mesiacmi ste mi napísali postup pre môj projekt "schránka" so signalizáciou.

IR senzor sa zopína každých päť minút, a pozoruje či je existujúca pošta.

Projekt funguje úplne na jednotku už dlhšiu dobu, ... chcel by som sa len spýtať, ohľadom dvoch vecí, ktoré by chceli vylepšiť.

1, dióda svieti po výmene arduino Uno na Nano s kódovaním na Low power odosť slabšie, ... po meraní sa do nej dostáva z Nano 2,75 V, čo si myslím, že nieje až tak málo aby dioda 1,5 - 1,7 V svietila slabo..

existuje nejaký typ low power diodiek pre takýto projekt?

2. solárny regulátor 6v, zaberá dosť miesta, a myslím, že nie je až tak efektívny, ako ste mi vtedy písali aj vy.
nejaký mini solárny regulátor by v tomto projekte nestačil?

ďakujem za Váš čas, ak si ho nájdete.

Simon.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: IR obstacle senzor + solár 6 v

Příspěvek od pavel1tu » 09 úno 2019, 16:48

1)Každá dioda má jiný úbytek napětí, já bych tam vyzkoušel "supersvítivou" diodu co se dávají do blikaček na kolo, problém je, že mívají čočku a malý úhel stětla - vyšší spotřebu bych řešil blikáním 150ms / 1s nebo tak nějak
Nebo bych vyzkoušel jinou diodu - červená má myslím úbytek 1,8-2,2V, pak to podle barev stoupá až ke 3,5V !!!

2) Solární panely je problém, poslední 4 ks (6V/6W) - jsem vyhodil, nedávali ani 500mA
Já problém s místem nemám, tak jsem přešel na 12V panely.
Jediné co mne napadá, koupit úzké panely a nalepit na tu schánku 2 ks - prostě je koupit podle rozměru co je potřeba.

Jinak gratulace k funkčnímu projektu :-D
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů