Stav ventilátoru

PetrB
Příspěvky: 141
Registrován: 20 čer 2018, 13:39
Reputation: 0

Stav ventilátoru

Příspěvek od PetrB » 03 črc 2019, 01:38

Ahoj,
mám klasický "axiální ventilátor" (něco jako je např. toto.https://www.ventilatory.net/future-100-c.html), který si chci řídit Arduinem. Ventilátor umí pouze dva stavy Běží/neběží. Podle specifikace cca 2500 otáček/min. Zvažuji, jak zjišťovat jestli se točí nebo ne. Magnet se mi na něj moc lepit nechce. Napadla mne nějaká světelná brána (klasická/infra/laser dioda), která by "pinkala" na přerušení, ale zde si nejsem jistý, jestli by cca 333 Hz cvakání (má asi 8 lopatek), dalo Arduinu nějaký prostor k životu, kdybych na něm chtěl ještě provozovat např. malý web server pro jednoduché ovládání ventilátoru.
Co mi doporučíte vy? Ještě jsem tady někde zahlédl zvukové čidlo, ale vzhledem k tomu, že je větrák poměrně dost tichý si nejsem jistý jeho účinností a obávám se falešných hlášení (např. je kousek od něj postarší lednička).

Dalším nápadem je použít např. Arduino Nano, které by pouze sledovalo větrák a hlásilo stav nadřízenému Arduinu, ale to už mi přijde jako poměrně velký kanón na malý větráček.

Díky

Pb

Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 779
Registrován: 07 bře 2018, 11:22
Reputation: 0

Re: Stav ventilátoru

Příspěvek od gilhad » 03 črc 2019, 02:53

333 Hz by Arduino melo zvladat levou zadni. Obzvlaste pokud povesis treba nabeznou hranu toho signalu na interrupt, ktery bude jen zvysovat nejakou celociselnou promennou a v hlavni smycce pak budes mit, ze pokud ubehl nejaky cas vetsi nez asi 3 millis (1sec=1000 ms = 333 otacek - radsi dej 6 ci vic, at urcite jednu chytis) a ta promenna se od minule zmenila, tak vetilator bezi (a zapamatujes si novou hodnotu a cas) jinak nebezi, a pokud je cas kratsi nez ta hodnota, tak ber minuly stav.

Preruseni je asi tak 10 instrukci samo o sobe, zvetseni int (2 byte) asi tak 4 , Arduino zvlada 16 milionu za sekundu, cili by ti zvladalo tak milion bliknuti za sekundu aby se tim plne zatizilo, a ty potrebujes pouhych 333 :)


Pripadne muzes omalovat stred toho vetracku napul na bilo, napul na cerno a sledovat, zda se ti to meni.

PetrB
Příspěvky: 141
Registrován: 20 čer 2018, 13:39
Reputation: 0

Re: Stav ventilátoru

Příspěvek od PetrB » 03 črc 2019, 08:47

Díky,
tak nějak jsem si to představoval. Ale to byl Z80 ještě skoro horká novinka, když jsem se přerušeními naposledy zabýval, tak jsem si nebyl tak úplně jistý tou režií :D

Co by si doporučil na to snímání? Je to ve sklepě, kde se občas svítí (zatím klasickou žárovkou, dokud mám zásoby) a pobrukují si dvě ledničky.

Myslíš, že by bylo vhodné např. totohttps://arduino-shop.cz/arduino/1138-in ... adani.html s https://arduino-shop.cz/arduino/1137-ir ... silac.html případně tohlehttps://arduino-shop.cz/arduino/1134-re ... ac-ir.html a dát z druhé strany zrcátko?

Díky

Pb

commar
Příspěvky: 31
Registrován: 26 úno 2019, 15:20
Reputation: 0

Re: Stav ventilátoru

Příspěvek od commar » 03 črc 2019, 11:21

Spíše je důležitá otázka jak to bude řešené mechanicky na tom ventilátoru.
Jde provrtat a řešit to opticky, něco nalepit (odraznou plochu),
lze použít magnet (pozor na vyvážení, takže magnety raději dva).
Co třeba https://navody.arduino-shop.cz/navody-k ... enzor.html

PetrB
Příspěvky: 141
Registrován: 20 čer 2018, 13:39
Reputation: 0

Re: Stav ventilátoru

Příspěvek od PetrB » 03 črc 2019, 11:29

No, magnety tam právě kvůli tomu nevyvážení dávat nechci.
Myslel jsem diodu před ventilátor, snímač za.

Případně to, co jsi doporučil s tím, že ten modul by byl před ventilátorem a za ním bych umístil nějakou vhodně malou odrazovou plochu (pokud by ty listy ventilátoru samy dostatečně neodrážely).
Přesnou představu ještě nemám. Hledám směr, kterým se mám vypravit (=nakoupit součástky a vyzkoušet).

Pb

commar
Příspěvky: 31
Registrován: 26 úno 2019, 15:20
Reputation: 0

Re: Stav ventilátoru

Příspěvek od commar » 03 črc 2019, 11:42

Asi bych to neřešil přes listy, ale přes střed (tělo) ventilátoru, někdy stačí nalepit alobal jako odraznou plochu, nebo naopak
kus začernit, záleží jestli je tam místo.

EDIT: A co PC ventilátor, některé umí snímat otáčky, ale jsou na 5V nebo 12V.

PetrB
Příspěvky: 141
Registrován: 20 čer 2018, 13:39
Reputation: 0

Re: Stav ventilátoru

Příspěvek od PetrB » 03 črc 2019, 11:48

Zkusím to přes ten střed.
Ten PC ventilátor je taky dobrej nápad, ale tenhle už tam mám zabudovaný a je mi blbý ho vyhazovat. A v rámci cvičení to vyřeším s ním ;-)

Díky za konzultaci.

Pb

KamilV
Příspěvky: 479
Registrován: 03 dub 2018, 15:27
Reputation: 0
Bydliště: Olomouc

Re: Stav ventilátoru

Příspěvek od KamilV » 03 črc 2019, 14:20

Možná hloupý dotaz, ale co spíná ten ventilátor? Ptám se jen pro případ, zda by nešlo ten ventilátor rozbíhat a zastavovat přímo z toho Arduina. Bylo by to snazší, než snímat zda běží/neběží.

Případně: jakým napětím se ten ventilátor rozbíhá? Není možné si to napětí přivést i na analogový pin arduina? Pokud ventilátor běží (je pod napětím), naměřím to i na AD převodníku. Pokud neběží, budu tam mít "skoro nulu".

PetrB
Příspěvky: 141
Registrován: 20 čer 2018, 13:39
Reputation: 0

Re: Stav ventilátoru

Příspěvek od PetrB » 03 črc 2019, 15:25

No, právě že to chci pouštět Arduinem a zároveň kontrolovat, jestli skutečně běží. Taková kravina ;-)


Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů