Ovládání arduina na dálku

Odpovědět
Zacatecnik
Příspěvky: 3
Registrován: 09 črc 2019, 17:24
Reputation: 0

Ovládání arduina na dálku

Příspěvek od Zacatecnik » 09 črc 2019, 17:37

Dobrý den, chtěl bych se vrhnout do stavby jednoduchého "robota". :)
Ale nevím, jak arduino ovládat na dálku. Arduino chci ovládat z ntb.
Napadla mě wifi, nebo rádio (slyšel jsem ještě o nějakém LoRa). Co je podle Vás nejlepší? Jak se potom dá řešit ovládání přes sériový monitor?
Může mě někdo trochu uvést do obrazu? :cry:

Wojta
Příspěvky: 184
Registrován: 22 črc 2017, 16:39
Reputation: 0

Re: Ovládání arduina na dálku

Příspěvek od Wojta » 09 črc 2019, 19:28

Ahoj, no na ovládání z NTB to máš jednoduché :D Pokud nechceš nic extra přidávat tak většina notebooků má WiFi a Bluetooth. Já bych osobně šel do toho bluetooth pokud ti stačí jeho dosah v desítkách metrů. WiFi je sice super ale musel by si řešit různé protokoly a způsoby ovládání. U bluetooth si prakticky stačí sehnat aplikaci která ti vytvoří virtuální sériový port z bluetooth na ntb. Poté si můžeš port otevřít úplně stejně jako sériovou konzoli u Arduina. Takže jak ho ovládat na dálku? Stačí z ntb vysílat po sériové lince příkazy a na arduinu je zase na sériové lince přijímat. Je to most serial-bluetooth-serial. Ty bluetooth moduly tam vlastně slouží místo drátu, jen přeposílají. Být tebou tak kouknu třeba na modul HC-06 a návody k němu. Určitě toho najdeš mnoho. Co se týče rádia, asi bych se do něj nepouštěl. Musel by sis pro ntb koupit adaptér nebo nějaký vyrobit. Ale kdyby jsi do toho chtěl jít tak jsou asi nejlepší nějaké moduly od Nordic Semiconductor, NRF24XXX myslím. Pojmy jako LoRa, Sigfox atd jsou také rádiové sítě, jsou ale nadesignované na nejmenší spotřebu. Takže většinou umožňují poslat třeba jen byte dat jednou za deset minut, to se pro robota dosti nehodí :lol:

Zacatecnik
Příspěvky: 3
Registrován: 09 črc 2019, 17:24
Reputation: 0

Re: Ovládání arduina na dálku

Příspěvek od Zacatecnik » 09 črc 2019, 22:35

No právě jsem hledal nějaký rádiový modul k ntb.
Na youtube to vypadá celkem jednoduše. :D

https://www.youtube.com/watch?v=ZoyQgKPax9A&t=428s 6:52

Jenže to není návod a já věřím, že to bude celkem složité. No bluetooth jsem právě nechtěl kvůli nízkému dosahu, ale když mi nic jiného nezbývá.

Wojta
Příspěvky: 184
Registrován: 22 črc 2017, 16:39
Reputation: 0

Re: Ovládání arduina na dálku

Příspěvek od Wojta » 09 črc 2019, 23:46

Tak můžeš hledat i v našich českých luzích a hájích ;)
Výborný návod je třeba tady: https://www.itnetwork.cz/hardware-pc/ar ... th-arduino

Samozřejmě pokud chceš dosah tak máš i jiné možnosti, ale to už ti z hlavy neporadím. Určitě se dělají moduly s dosahem na volném prostranství v řádu kilometrů. Jen si myslím že si poté budeš muset ubastlit adaptér pro ntb. Adaptér může být ale klidně také Arduino s tím bezdrátovým modulem.

Na jakou vzdálenost potřebuješ +- komunikovat? Z toho NRF vymlátíš na volném prostranství klidně 100-200m. Novější bluetooth 5.0 moduly mají dosah až kolem 260m ale některé jsou na tom i líp. Jak daleko potřebuješ mluvit ty?

Zacatecnik
Příspěvky: 3
Registrován: 09 črc 2019, 17:24
Reputation: 0

Re: Ovládání arduina na dálku

Příspěvek od Zacatecnik » 11 črc 2019, 18:42

Ahoj. Stačí mi vzdálenost tak 20m, ale chtěl jsem mít rezervy (co největší) pro případné použití v jiných projektech.
Bluetooth zvládne tolik? Mně vždycky telefony skoro přestanou přenášet data už tak po 10m. ;)

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovládání arduina na dálku

Příspěvek od pavel1tu » 11 črc 2019, 18:54

Najdi si hotové projekty a tam se inspiruj - BT je asi nejlepší.
Pro odladění to rozchoď bez BT jen po Seriové lince, pak jen místo sériové linky přehodíš BT modul.

Momentálně děláme návrh stavebnice na kroužek pro "našeho" mBota :-) - vyrábět se bude ale až příští rok (zatím skládáme HW a co by to mělo umět + rozšiřitelnost). Jedná se o uzavžený projekt pro komunitu asi 5 kroužků pro děti z celé ČR, časem to asi bude OPEN projekt. Já se toho účasním jen jako várobce PCB.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů