Přesne meření vzdálenosti

HrAd
Příspěvky: 34
Registrován: 12 říj 2017, 22:45
Reputation: 0

Re: Přesne meření vzdálenosti

Příspěvek od HrAd » 20 kvě 2019, 19:07

Nevím nic o tom jak konečné zařízení má vypadat či o možnostech a šikovnosti tazatele, ale děláte z toho zbytečně vědu a přitom stačí umět spočíst obvod kruhu - válce pro posun toho drátu. :roll:
Přesnost 1mm při měřené délce do 120 cm hravě a spolehlivě zvládne kolečko či pásek vytištěný doma na nejobyčejnější tiskárně + k tomu opto štěrbinový snímač pro to kolečko a může se experimentovat ;)

Obrázek
Obrázek

Nebo jinak, pokud bude mít to zařízení pro posuv drátu obvod právě 120 cm, pak pro názornost a přesnost 1 mm bude mít kolečko 1200 značek, tj. 1 otočka = 120 cm a počítají se značky pro potřebnou déku drátu ;) ale značek je zbytečně moc... proč, to bude jasné hned jak se pochopí jak inkrementální enkóder funguje či zde 8-)

Pokud se nebude chtít s tim tazateli dělat, enkodery nebo alespoň ty snímače jsou třeba v myškách k PC, nebo tiskárnách a v těch je spousta další mechaniky, kterou lze na experimentování ihned použit - posuv papíru v tiskárně je přesně ten posuv drátu který potřebuje tazatel...
Nebo krokový motor se dá také použít pro odměřování obdobně jako enkodér, takže zdrojem můžou být opět tiskárny nebo třeba HDD.
Tady nějaká inspirace třeba pod heslem DIY rotary encoder

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů